Początki Biblioteki w Pieńsku

Pierwsza biblioteka publiczna powstała z inicjatywy wójta Pieńska, prawdopodobnie Edwarda Goleba w styczniu 1949 roku. Kierownikiem została Zofia Kurczaba. Biblioteka Powiatowa ze Zgorzelca przekazała na początek ok. 500 woluminów. Po zmianie administracyjnej województwa i powołaniu gromad i osiedli w 1954 roku biblioteka została przemianowana z gminnej na osiedlową. Kierownikiem została Maria Lange.
W lipcu 1962 roku, kiedy Pieńsk otrzymał prawa miejskie biblioteka zmieniła nazwę na Miejską Bibliotekę Publiczną dla młodzieży. Dla dorosłych nadal działała biblioteka w Zakładowym Domu Kultury, którego kierownikiem był Józef Doszko.
W bibliotece pracował Zygmunt Rybak, wielki miłośnik i tłumacz literatury ukraińskiej. Również w tym okresie odbywały się prowadzone przez niego spotkania młodych miłośników poezji. Cyklicznie odbywała się impreza "Pieńska Jesień Poetycka", gdzie poeci-amatorzy z Pieńska prezentowali swoje utwory.
Biblioteka, działająca w strukturze Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury była współorganizatorem różnych sekcji i kółek zainteresowań. Gościła takie postacie jak: Ludwik Jerzy Kern, Urszula Kozioł czy Łucja Danielewska.

Oprac. na podstawie: M. Dubrawski, T. Dubrawski Penzig-Pieńsk znany i nieznany, Pieńsk 2002.

1 komentarz:

  1. Jednym z uczestników Pieńskich Jesieni Poetyckich był mieszkający w latach 1959-1973 w Pieńsku przy Placu Wolności 6 Zbigniew Jan Waydyk. Więcej o n im znajdziesz na www.waydyk.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń